Chleb pszenny na zakwasie

Chleb pszenny na zakwasie żytnim

3 dni przed przystąpieniem do pieczenia chleba należy przygotować zakwas wg: Jak przygotować zakwas przed pieczeniem chleba?

Samodzielne pieczenie chleba niesie ze sobą wiele korzyści. Możesz dostosować smak i skład chleba do własnych upodobań, co sprawia, że jest on wyjątkowy i zdecydowanie smaczniejszy niż ten sklepowy. Po prostu wiesz co jesz 😋 ! Kontrolujesz też jakość składników, eliminując sztuczne dodatki i barwniki. Wiesz że bardzo często pieczywo sprzedawane jako „ciemne”, „razowe” jest zwykłym pszennym i ma dodany barwnik karmelowy? 😯

Gdy wypiekasz pieczywo w domu, zawsze masz pewność, że jest ono świeże, co stanowi znaczną różnicę w porównaniu do sklepowych wersji. Dodatkowo, to ekonomiczna opcja, która może zaoszczędzić pieniądze. Pieczenie chleba to także doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi oraz wyrażenia swojej kreatywności w kuchni.

Chleb pszenny na zakwasie żytnim

Proces przygotowywania własnego chleba może wydawać się czasochłonny, ale przekonaj się, że jest to wysiłek wart podjęcia 😊 Nie ma nic piękniejszego niż aromat świeżo pieczonego chleba unoszący się w całym domu.

Chlebek z tego przepisu jest lekko wilgotny, pełen smaku i ma bardzo chrupiącą skórkę. Jest po prostu doskonały! Dodatkowo, możesz dowolnie modyfikować ilość i rodzaj suchych dodatków, takich jak ziarna, aby stworzyć własną, niepowtarzalną mieszankę.

Czas Przygotowania 15 minut Czas Gotowania 70 minut Czas oczekiwania 30 minut Czas całkowity 1 godzina 55 minut Trudność: Średnio zaawansowane Cooking Temp: 200  °C Porcje: 1 Najlepsza pora roku: Nadaje się przez cały rok

Składniki

Dzień czwarty – dzień pieczenia

  1. Do misy robota wrzucamy składniki suche (mąka i sól oraz otręby, siemię lniane, ziarna słonecznika, czarnuszka) i mieszamy. Następnie dodajemy cały zakwas oraz wodę.

  2. Mieszamy za pomocą robota planetarnego używając haka do chleba przez 8-10 min. (W moim robocie Boscha Mum5 ustawiam poziom 4). 

  3. Odstawiamy ciasto chlebowe do wyrośnięcia na 5 godzin.

  4. Po wyrośnięciu pieczemy: smarujemy masłem klarowanym blachę, przekładamy ciasto chlebowe do blachy i pieczemy w temp. 230 C przez 10 min, póżniej  zmniejszamy temp. 200 C i pieczemy jeszcze przez ok. 1h.

  5. Od razu po upieczeniu wykładamy chleb na kratkę żeby się nie zapocił.

Notatka

Przed przystąpieniem do pieczenia chleba, należy odpowiednio dokarmiać zakwas przez 3 dni, a wieczorem trzeciego dnia przygotować zaczyn (przepis tutaj – klik!). Chleb pieczemy czwartego dnia. Z podanego przepisu upieczemy jeden pyszny chlebek.

Słowa kluczowe: chleb pszenny, zakwas, pieczywo
Chleb pszenny na zakwasie - mieszanka składników
Chleb pszenny na zakwasie – mieszanka składników
Chleb pszenny na zakwasie ciasto przygotowane do wyrośnięcia
Zaczyn
Zaczyn

3 Comments

  1. Lewis H. says:

    Słaba fota…

    1. Dzięki za komentarz! Serdecznie zapraszam do przesłania własnego zdjęcia chlebka poprzez formularz kontaktowy

      1. Dokładnie! Pokaż swoje foty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

[instagram-feed]